The Samoyed Association Diary Page

On this page you will find up to date information regarding forthcoming Samoyed Association shows and events along with past show results. These will be updated regularly, so please check back from time to time for the latest news.

If you are looking for information on general, open & championship shows that are not directly run or sponsored by the Samoyed Association itself, then we recommend the OUR DOGS website which keeps an up to date list of most shows in the UK, click HERE to visit their site.


201
7
SHOW RESULTS :

2017 CHAMPIONSHIP SHOW :

Results of Ch Show, click HERE to download in PDF form



201
6 PAST SHOW RESULTS :

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION
OPEN SHOW
HELD ON: 1ST OCTOBER 2016 AT CALF HEATH VILLAGE HALL
JUDGE: MR ANDREW SMITH

BEST IN SHOW: ROBINSON’S GEMORA ROYAL MISCHIEF MAKER
BEST OPP SEX IN SHOW: COLLINSON’S TARONAKITS KENKO WITH NORJACK
BEST PUPPY IN SHOW: WEBB & BATES’ ROSSKAJA ICE DANCER
BEST OPP SEX PUPPY IN SHOW: WEBB & BATES’ ROSSKAJA DANCING ON ICE
BEST VETERAN IN SHOW: ROBERT’S ICE MAIDEN SMILE YOSHI AND US (Imp) .

Minor Puppy Dog (1-0)
1st Ellis’ Altunha Northern Lights

Puppy Dog (1-0)
1st Webb & Bates’ Rosskaja Dancing On Ice

Junior Dog (6-1
)
1st Shepherd’s Shianise Just Johnson
2nd Gwynne’s Rosnorske Glacier Ice Blue
3rd Atkin’s Rosnorske White Lightening of Santika
4th Wilding’s Nikitta Silver Starchief At Trusam

Special Yearling Dog (6-1)

1st Shepherd’s Shianise Just Johnson
2nd Green & O’Brian’s Taronakits Kall Me Kosmic
3rd Young’s Furzeland Devon Blaze Avec Cocosamel
4th Short’s Zakaytia Angel Of Mine

Novice Dog (2-1)
1st Young’s Furzeland Devon Blaze Avec Cocosamel

Graduate Dog (5-0
)
1st Gwynne’s Rosnorske Louis Lanson
2nd Muncaster’s Archaeus Absolute Ice
3rd Young’s Furzeland Devon Blaze Avec Cocosamel
4th Short’s Zakaytia Angel Of Mine

Post Graduate Dog (4-1)
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lysandro Lefay
2nd Oxley’s Amarige Versace
3rd Weston’s Whitespirit Black Prince

Limit Dog (2-0)

1st Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain ShCM (Imp)
2nd Ballantine’s Whitespirit Dr Feelgood

Open Dog (3-1)

1st Collinson’s Taronakits Kenko With Norjack
2nd Lloyd’s Nikara Dancing On Air To Arianrhod

Veteran Dog (2-0)

1st Oxley’s Amarige Paco Rabanne
2nd Shaw’s Karasea Mr Wonderful

Best Dog: Collinson’s Taronakits Kenko With Norjack
Reserve Best Dog: Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain ShCM (Imp)
Best Puppy Dog: Webb & Bates’ Rosskaja Dancing On Ice

Minor Puppy Bitch (2-0)
1st Harris & Muncaster’s Altunha Take Me To The Stars
2nd Bee’s Samspring Valiant Soul (Imp)

Puppy Bitch (9-3)
1st Webb & Bates’ Rosskaja Ice Dancer
2nd Bule’s Belluchi Royal Snow First Lady (Imp) TAF
3rd Morris’ Snowtsar Cosmic Chaos
4th Willcock’s Blossomrain Moonlight Song Of Dynar

Junior Bitch (5-1)
1st Webb & Bates’ Rosskaja Cornelia Marie
2nd Bule’s Belluchi Royal Snow First Lady (Imp) TAF
3rd Vaiciukynas’s Mazoji Loke Future Star Of Winky (Imp)
4th Dodds’ Bondsmoor Maybe Tomorrow

Special Yearling Bitch (6-2)

1st Johnson & Knipe’s Taronakits Kall Me Kaylee At Xenora
2nd Freer’s Nikara Kall Me Kreateve
3rd Adams & Muncaster’s Altunha Baltic Smile
4th Thomas’ Zeelukzak Om Shanti

Novice Bitch (3-1)
1st Dodds’ Bondsmoor Maybe Tomorrow
2nd Willcock’s Blossomrain Moonlight Song Of Dynar

Graduate Bitch (3-1)
1st Johnson & Knipe’s Taronakits Kall Me Kaylee At Xenora
2nd Thomas’ Zeelukzak Om Shanti

Post Graduate Bitch (3-1)
1st Gwynne’s Rosnorske L’anaya Laurent
2nd Young’s Cocosamel Chance

Limit Bitch (5-1)
1st Webb & Bates’ Smiliesam Line Dancer
2nd Zissis’ Hellas Blueaegean Veroe From Blueaegean (Imp)
3rd Ellis’ Smiling Miracle Baltic Adventure At Altunha (Imp)

Open Bitch (6-1)

1st Robinson’s Gemora Royal Mischief Maker
2nd Collinson’s Ch Nikara Diamond Jubilee With Norjack
3rd Moody & Haffenden’s Samarind Spells Trouble For Novaskaya
4th Short’s Zeelukzak Ice’n Glorious At Zakaytia JW

Veteran Bitch (6-2)

1st Roberts’ Ice Maiden Smile Yoshi And Us
2nd Young’s Kimeekasams Miss Chief
3rd Morris’ Snowsapphire Cool Emerald For Snowtsar
4th Wilding’s Trusam Silver Starspirit

Brace (4-3)

1st Mr & Mrs Young’s Brace

Best Bitch: Robinson’s Gemora Royal Mischief Maker
Reserve Best Bitch: Ice Maiden Smile Yoshi And Us
Best Puppy Bitch: Webb & Bates’ Rosskaja Ice Dancer

 

 

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION CHAMPIONSHIP SHOW
HELD ON 1ST MAY 2016
AT HARBOROUGH LEISURE CENTRE
JUDGE: MR TOM GWYNNE

DCC + BIS: KIRKWOOD’S & CARRUTHERS CH VANDREEM IMPERIAL CRUZ
RCC DOG: CAUDWELL’S GLYNSAM SOLAR STORM
BCC + BOS: LEWIS’ ZAMOYSKI LUCKY CANDY
RCC BITCH: O’DWYER’S CH BLUEAEGEAN APHRODITE BY KALINSKI JW
BEST PUPPY: WEBB’S ROSSKAJA ICE DANCER
BOS PUPPY: WEBB’S ROSSKAJA DANCING ON ICE .

Class 1 Minor Puppy Dog (2-0)
1st Webb’s Rosskaja Dancing On Ice
2nd Weston’s Annecy Galaxy Rock

Class 2 Puppy Dog (4-1)
1st Wilding’s Nikitta Silver Starchief At Trusam
2nd Ashbourne’s Angelicus Cahlua
3rd Weston’s Annecy Galaxy Rock

Class 3 Junior Dog (6-1
)
1st Prout’s FurzelandDevon Star JW
2nd Short’s Zakaytia Angel Of Mine
3rd Kirkwood & Miles’ Vandreem Imperial Stark
4th Hurrell & King’s Zeelukzak Diamond Czar
5th Young’s Furzeland Devon Blaze Avec Cocosamel

Class 4 Special Yearling Dog (4-1)

1st Gates’ Rosskaja Russian Roulette De Lunartico
2nd Baxter’s Samhaven Frozen In Time
3rd Kirkwood & Miles’ Vandreem Imperial Stark

Class 5 Maiden Dog (1-1)


Class 6 Novice Dog (4-1)

1st Bown & Snooks’ Samitoft Iced Silver Fox At Saminooks
2nd Baxter’s Samhaven Frozen In Time
3rd Hurrell & King’s Zeelukzak Diamond Czar

Class 7 Graduate Dog (3-0
)
1st Oxley’s Amarige Versace
2nd Bown & Snooks’ Samarinds Supernatural At Saminooks
3rd Weston’s Whitespirit Black Prince

Class 8 Post Graduate Dog (6-3)
1st Hunt’s Glynsam White Dream At Artsam
2nd Moody & Haffenden’s Novaskaya Lysandro Lefay
3rd Weston’s Whitespirit Black Prince

Class 9 Limit Dog (6-0)

1st Caudwell’s Glynsam Solar Storm
2nd Badger’s Kalinski Dionysus Avec Snosett JW
3rd Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (Imp Bel) ShCM
4th Douglas’ Taronakits Krackerjack Of Troystar
5th Smith & Elston-Smith’s Appassionata Phantom Storm At Kliazma

Class 10 Open Dog (6-1)

1st Kirkwood’s & Carruthers’ Ch Vandreem Imperial Cruz
2nd Cameron’s Ch Vandreem Imperial Timo At Jazzmonta
3rd Freer & Smith’s Ch Nikara Diamond Dancer JW
4th Collinson’s Taronakits Kenko With Norjack
5th South’s Aleski The One And Only JW

Class 11 Veteran Dog (3-1)

1st O’Dwyer’s Ch Duckslake Majestic Spirit Over Kalinski
2nd Douglas’ Aleski Rocket Man Of Troystar

Class 12 Special Open Dog (1-0)

1st Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain (Imp Bel) ShCM

Class 13 Minor Puppy Bitch (1-0)
1st Webb’s Rosskaja Ice Dancer

Class 14 Puppy Bitch (3-0)
1st Yorke’s Timras Muireann Of The Mist Over Shelbydown
2nd Webb’s Rosskaja Cornelia Marie
3rd Smurthwaite’s Samnouska Diamond In The Sky

Class 15 Junior Bitch (6-1)
1st Freer’s Nikara Kall Me Kreateve
2nd Kirkwood & Cameron’s Vandreem Imperial Selyse
3rd Johnson & Knipe’s Taronakits Kall Me Kaylee At Xenora
4th Thomas’ Zeelukzak Om Shanti
5th Talman’s Zeelukzak Diamond Lady

Class 16 Special Yearling Bitch (5-2)

1st South’s Aleski Disco Diva
2nd Freer’s Nikara Kall Me Kreateve
3rd Thomas’ Zeelukzak Om Shanti

Class 17 Maiden Bitch (2-0)
1st Smurthwaite’s Samnouska Diamond In The Sky
2nd Talman’s Zeelukzak Diamond Lady

Class 18 Novice Bitch (2-0)
1st Smurthwaite’s Samnouska Diamond In The Sky
2nd Thomas’ Zeelukzak Om Shanti

Class 19 Graduate Bitch (2-0)
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lykkef Lefay
2nd Bostock’s Snowshe Summer Beauty

Class 20 Post Graduate Bitch (7-1)
1st Lewis’s Zamoyski Lucky Candy
2nd Smurthwaite’s Samnouska Shades Of White
3rd Young’s Cocosamel Chance
4th Hansell’s Samarinds Miss Dynamite
5th Leader & Wright’s Angelicus Que Sera Sera At Bjelkier

Class 21 Limit Bitch (10-1)
1st O’Dwyer’s Kalinski Dushka Maia
2nd Glynsam Snow Kitten At Roselaskia
3rd Webb & Bates’ Smiliesam Line Dancer
4th Rogers’ Vandreem Imperial Mirca
5th Hansell’s Samarind Kiwi White Cloud

Class 22 Open Bitch (8-2)

1st O’Dwyer’s Ch Blueaegean Aphrodite By Kalinski JW
2nd Collinson’s Ch Nikara Diamond Jubilee With Norjack
3rd Short’s Zeelukzak Ice’n Glorious At Zakaytia JW
4th Hounslow’s Nikitta Born To Be Wild
5th Leader & Wright’s Angelicus Romantica TAF

Class 23 Veteran Bitch (6-0)

1st Young’s Kimeekasams Miss Chief
2nd Caudwell’s Glynsam Raindrops On Roses
3rd Humphrey’s Arianrhod Otavan Lumi At Zaliki
4th Thomas’ Petsamo Santa Venus
5th Wilding’s Trusam Silver Starspirit

Class 24 Special Open Bitch (2-0)

1st Young’s Kimeekasams Miss Chief
2nd Talman’s Zeelukzak Simply A Lady For Miakra

Class 27 Brace (5-3)

1st Young’s Brace
2nd Humphrey’s Brace

Class 28 (1-0)

1st Young’s Team
.



2015 PAST SHOW RESULTS :

Samoyed Association 21 Class Open Show Results :

Sunday 4th October 2015
Judge : JACKIE PRITCHARD (SANTAVIGA)
Held at Dukeries Leisure Centre, Main Road, Boughton, Newark, Notts, NG22 9JJ
.

DOGS

Class 1 Minor Puppy Dog - 5 entries
27 ZEELUKZAK DIAMOND CZAR 44 FURZELAND DEVON STAR
47 SARNOUSHKA LUNAR EQUINOX 52 ZAKAYTIA ANGEL OF MINE
64 FURZELAND DEVON BLAZE AVEC COCOSAMEL A
1ST…27………………. 2ND ……52………………. 3RD …47……………… RES…44…..

Class 2 Puppy Dog - 3 entries
22 TARONAKITS KALL ME KOSMIC 30 VANDREEM IMPERIAL STARK
58 TARONAKITS KALL ME KONRAD A
1ST…30………………. 2ND ……22………………. 3RD ………………… RES………......

Class 3 Junior Dog - 2 entries
24 ROSNORSKE LOUIS LANSON
67 ARCHAEUS ABSOLUTE ICE AT ZEELUKZAK
1ST…67………………. 2ND ……24………………. 3RD ………………… RES…………

Class 4 Special Yearling Dog - 1 entry
38 NOVASKAYA LYSANDRO LEFAY
1ST…38………………. 2ND ……………………. 3RD ………………… RES………………

Class 5 Novice Dog - 4 entries
51 ICESPIRIT WINTER KNIGHT A 59 WHITESPIRIT BLACK PRINCE
47 Sarnoushka Lunar Equinox 52 Zakaytia Angel Of Mine
1ST…52………………. 2ND ……47………………. 3RD …59……………… RES…………

Class 6 Graduate Dog - 3 entries
1 CASPERS CAPER A
38 Novaskaya Lysandro Lefay 59 Whitespirit Black Prince
1ST…38………………. 2ND …59…………………. 3RD ………………… RES………….

Class 7 Post Graduate Dog - 4 entries
13 SERENITY BLAISE AT SNOWCAP 21 SAMNOUSKA FIRESTORM
46 BENTARA IMPERIAL ZAMERIC AT SHELLOVER AT FURZELAND (Imp NZL)
48 ANGELICUS SAM FRANCISCO A
1ST…21………………. 2ND ……46………………. 3RD …13……………… RES………

Class 8 Limit Dog - 4 entries
2 WHITESPIRIT DR FEELGOOD 15 TARONAKITS KENKO WITH NORJACK
25 EISANGEL DIZZEE RASCAL A 49 SAMNOUSKA KING OF THE ICE
1ST…2………………. 2ND …15…………………. 3RD …49……………… RES………

Class 9 Open Dog - 2 entries
54 ALESKI THE ONE AND ONLY JW 68 CH ZEELUKZAK ICE MAN
1ST…54………………. 2ND …68…………………. 3RD ………………… RES…………

Class 10 Veteran Dog - 3 entries
17 VANDREEM IMPERIAL PACO ShCM
11 KARASEA MR BOJANGLES 71 LIZANVIDE PRINCE MONTAGUE
1ST…17………………. 2ND …11…………………. 3RD …71……………… RES………

BEST DOG: ……2……………………
RESERVE BEST DOG …54………….
BEST PUPPY DOG ……30…………..


BITCHES

Class 11 Minor Puppy Bitch - 2 entries
5 SAMSPRING CHARMING GRACE 56 ZEELUKZAK OM SHANTI A
1ST…5………………. 2ND ……………………. 3RD ………………… RES……………

Class 12 Puppy Bitch - 4 entries
19 NIKARA KALL ME KREATEVE 66 ALTUNHA BALTIC SMILE
5 Samspring Charming Grace
56 Zeelukzak Om Shanti A
1ST…19………………. 2ND …5…………………. 3RD …66……………… RES………

Class 13 Junior Bitch - 3 entries
9 VANDREEM IMPERIAL FINESSE FOR APPASSIONATA A
33 ZEELUKZAK DIAMOND STAR
55 ALESKI DISCO DIVA
1ST…55………………. 2ND …33…………………. 3RD ………………… RES……………

Class 14 Special Yearling Bitch - 3 entries
39 NOVASKAYA LYKKEF LEFAY 33 Zeelukzak Diamond Star
42 SAMNOUSKA TIME TO SHINE OF KARENSHKO
1ST…39………………. 2ND ……42……………... 3RD …33……………… RES……….

Class 15 Novice Bitch - 5 entries
6 SNOWSHE SUMMER BEAUTY 14 SAMNOUSKA LUNAR ECLIPSE
9 Vandreem Imperial Finesse for Appassionata A
19 Nikara Kall Me Kreateve 55 Aleski Disco Diva
1ST…19………………. 2ND …55………………….3RD …6……………… RES…14……

Class 16 Graduate Bitch - 7 entries
32 ZAMOYSKI LUCKY CANDY
45 BENTARA IMPERIAL KIWI GOLD OF FURZELAND (Imp NZL)
6 Snowshe Summer Beauty 14 Samnouska Lunar Eclipse
33 Zeelukzak Diamond Star 39 Novaskaya Lykkef Lefay
55 Aleski Disco Diva
1ST……39……………. 2ND......55………………3RD …...33…………RES…6……….....

Class 17 Post Graduate Bitch - 9 entries
3 WHITESPIRIT ANASTASIA A 7 APPASSIONATA LADY MYSTIQUE A
8 APPASSIONATA LADY IN WHITE A 12 KARASEA CARRIE ANNE
28 VANDREEM IMPERIAL TIAMO A 70 SMILING MIRACLE BALTIC ADVENTURE
63 COCOSAMEL CHANCE 14 Samnouska Lunar Eclipse
33 Zeelukzak Diamond Star
1ST…63………………. 2ND …70………… 3RD …12..............RES…33………………..

Class 18 Limit Bitch - 8 entries
20 NIKARA DANCING WITH MY DREAM 23 ZAMOYSKI LUCKY PARIS
31 SARNOUSHKA TIGER LILY 36 NADUSKA TIA BY GEMORA A
43 KARENSHKO DIAMOND DAZZLER ShCM
50 GEMORA ROYAL PRINCESS AT ICESPIRIT A
53 ZEELUKZAK ICE’N GLORIOUS AT ZAKAYTIA JW
14 Samnouska Lunar Eclipse
1ST…20…………… 2ND …31……………3RD …53……………… RES…23……………….

Class 19 Open Bitch - 6 entries
4 WHITESPIRIT GIULIETTA
16 CH NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
18 VANDREEM IMPERIAL KAPALIA 26 TIKSI SNOWFIRE ShCM A
40 SAMARIND SPELLS TROUBLE FOR NOVASKAYA A
60 VANDREEM IMPERIAL CERRUTI
1ST……16…………2ND …60……………3RD …4.................RES…18………………

Class 20 Veteran Bitch - 5 entries
10 SASOOLKA SNO CHANCE FOR APPASSIONATA A
29 VANDREEM IMPERIAL PRADA ShCM
37 SHIANISE FOREVER FREYA BY GEMORA A
57 PETSAMO SANTA VENUS A 61 KIMEEKASAMS MISS CHIEF
1ST…29………………. 2ND …61…………………. 3RD ………………… RES…………

BEST BITCH: ………20…………………
RESERVE BEST BITCH: ……39……….
BEST PUPPY BITCH: ……19…………..

Class 21 Brace - 5 entries
BALLANTINE’S BRACE 2/3 2nd
CROCKART’S BRACE 17/18 4th
MIDDLEHURST’S BRACE 36/37 A
SHORT’S BRACE 52/53 3rd
YOUNG’S BRACE 61/62 1st

NOT FOR COMPETITION (6)
34 CH VANDREEM IMPERIAL SHANDLIN WITH ASHLANTIE ShCM
35 VANDREEM IMPERIAL SOFAYA WITH ASHLANTIE
41 CH NOVASKAYA MOONLITE LEGEND
62 COCOSAMEL BLEU 69 ARCTITREKS BLACK MAGIC
72 TONKORY NOT ON YOUR LIFE AT ALTUNHA

JUNIOR HANDLING CLASSES (TO BE JUDGED IN THE INTERVAL)

Class A (under 12 years)
Adam Shipley A
Matthew Shipley A

Class B (over 12 years)
Amy Lepley 1st
.


BEST IN SHOW: ……………....2………………………
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW: ……...20………….
BEST PUPPY IN SHOW: ……………...30…………….
BEST OPPOSITE SEX PUPPY: ……...19…………….
BEST VETERAN: …………………..... 17……………..

BEST IN SHOW & BOS IN SHOW
BEST PUPPY AND RESERVE BEST PUPPY


The Officers & Committee would like to thank the following for their very kind donations towards this show.
Messrs C & A Brookes Foss, Mrs M L Green & Miss L O’Brian,
Mrs A Kirkwood & Mrs M Miles, Mr & Mrs Young.
Nature’s Diet for their sponsorship

THE SAMOYED ASSOCIATION CHAMPIONSHIP SHOW – 95TH ANNIVERSARY YEAR
HELD ON: 2nd MAY 2015
JUDGE: MRS ANGELA ASHBOURNE
BEST IN SHOW: COLLINSON’S CH NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
BEST OPPOSITE SEX: JONES’ VANDREEM IMPERIAL DEBRUSSI
BEST PUPPY IN SHOW: SOUTH’S ALESKI DISCO DIVA
BEST OPPOSITE SEX PUPPY IN SHOW: GWYNNE’S ROSNORSKE LOUIS LANSON
BEST VETERAN: BLACK’S CH KANYAK CARELESS WHISPER ShCM

Best In Show: Collinson's Ch Nikara Diamond Jubilee With Norjack 
Best Opposite Sex: Jones' Vandreem Imperial Debrussi
Best Puppy In Show: South's Aleski Disco Diva

DOGS :

Minor Puppy Dog
1st Gwynne’s Rosnorske Louis Lanson
2nd Griffiths’ Vandreem Imperial Faro At Puakala
3rd Smurthwaite’s Samnouska Winds Of Time
4th Bailey’s Keeto White Star Of Cyber Dreams

Puppy Dog
1st McNeill’s Smiliesam Striking Ice
2nd Wilkinson’s Grand Smile Great Enough To Impress You
3rd Baxter’s Samhaven Frozen In Time

Junior Dog

1st Badger’s Kalinski Dionysus Avec Snosett JW
2nd Moody & Haffenden’s Novaskaya Lysandro Lefay
3rd Lloyd’s Nikara Dancing On Air To Arianrhod
4th Bown & Snooks’ Samitoft Iced Silver Fox At Saminooks
5th Oxley’s Amarige Versace

Sp Yearling Dog
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lysandro Lefay
2nd Lloyd’s Nikara Dancing On Air To Arianrhod

Maiden Dog
1st McNeill’s Fairvilla Imperial Dayne
2nd Brown’s Serenity Blaise At Snowcap

Novice Dog

1st Bown & Snooks’ Samitoft Iced Silver Fox At Saminooks
2nd Baxter’s Samhaven Frozen In Time
3rd Horntvedt-Phillips’ Phariska Expresso Latte

Graduate Dog
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lysandro Lefay
2nd Lloyd’s Nikara Dancing On Air To Arianrhod

Post Graduate Dog
1st Caudwell’s Glynsam Solar Storm
2nd Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain
3rd Douglas’ Taronakits Krackerjack of Troystar
4th Shaw’s Cocosamel Antaeus
5th Hunt’s Glynsam White Dream At Artsam

Limit Dog
1st Jones’ Vandreem Imperial Debrussi
2nd Collinson’s Taronakits Kenko With Norjack
3rd South’s Aleski The One And Only JW
4th Martin & Gray’s Naduska Raphael Of Arcticrebel
5th Argyle’s Elygra Ice Knights Legacy ShCM

Open Dog
1st Pike’s Ch Lireva’s Extreme Nobility
2nd Gooday & Mock’s Duckslake Icelandic Spirit JW ShCM
3rd Jones’ Ch Vandreem Imperial Kai ShCM
4th Woodhead’s Vandreem Imperial Kennedy
5th Bown & Snooks’ Samarinds Supernatural At Saminooks

Veteran Dog
1st Black’s Ch Kanyak Careless Whisper ShCM
2nd Douglas’ Aleski Rocket Man
3rd Oxley’s Amarige Paco Rabanne

Sp Open Dog
1st Dudek’s Lighto The Twinkling Star Of Blossomrain
2nd Bajek’s Caspers Caper
3rd Horntvedt-Phillips’ Phariska Expresso Latte

DOG CC: VANDREEM IMPERIAL DEBRUSSI
DOG RCC: TARONAKITS KENKO WITH NORJACK
BEST DOG PUPPY: ROSNORSKE LOUIS LANSON

 

BITCHES :

Minor Puppy Bitch
1st Jebson’s Vandreem Imperial Faberge From Briamanda
2nd Brasier’s Sayantsi Prima Ballerina
3rd Brookes & Foss’ Vandreem Imperial Finesse For Appassionata
4th Drummond’s Morning Diamond Dew At Sasoolka

Puppy Bitch
1st South’s Aleski Disco Diva
2nd Hunt’s Archaeus With Amour At Artsam

Junior Bitch
1st O’Dwyer’s Kalinski Dushka Maia
2nd Zissis’ Hellas Blueagean Veroe From Blueaegean (Imp)
3rd Moody & Haffenden’s Novaskaya Lykkef Lefay
4th Doggrell-Francis’ Kalinski Royal Crystalenis of Wintersleigh
5th Meakin & Turner’s Sarnoushka Penny Lane

Sp Yearling Bitch
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lykkef Lefay
2nd Doggrell-Francis’ Kalinski Royal Crystalenia of Wintersleigh
3rd Bostock’s Snowshe Summer Beauty
4th Martin & Gray’s Zeelukzak Diamond Star
5th Lewis’ Zamoyski Lucky Candy

Maiden Bitch
1st Zissis’ Hellas Blueagean Veroe From Blueaegean (Imp)
2nd Bostock’s Snowshe Summer Beauty
3rd Martin & Gray’s Zeelukzak Diamond Star

Novice Bitch
1st Doggrell-Francis’ Kalinski Royal Crystalenia of Wintersleigh
2nd Martin & Gray’s Zeelukzak Diamond Star
3rd Horntvedt-Phillips’ Imagine Juliet of Artic Cobaka at Phariska
4th Talman’s Miakra Lady Solitaire
5th Jacklin’s Miakra My Fair Lady

Graduate Bitch
1st Moody & Haffenden’s Novaskaya Lykkef Lefay
2nd Doggrell-Francis’ Kalinski Royal Crystalenia of Wintersleigh
3rd Meakin & Turner’s Sarnoushka Penny Lane
4th Glover’s Whitespirit Gabrielle

Post Graduate Bitch
1st Robinson’s Gemora Royal Mischief Maker
2nd Humphrey’s Zaliki Princess Of Solomon
3rd Brookes & Foss’ Appassionata Lady Mystique
4th Taylor’s Gemora Royal Hope For Naduska
5th Argyle’s Elygra Ice Maybe I’m Someone JW

Limit Bitch
1st Howlett’s Tiksi Snowfire ShCM
2nd Gwynne’s Zamoyski Lucky Paris
3rd Young’s Kimeekasams Miss Chief
4th Talman’s Zeelukzak Simply A Lady For Miakra

Open Bitch
1st Collinson’s Ch Nikara Diamond Jubilee With Norjack
2nd Black’s Ch Zamoyski Lucky Taymika With Kanyak JW ShCM
3rd O’Dwyer’s Ch Blueaegean Aphrodite by Kalinski JW
4th Farrington’s Ch Ilyse Boschi Vecchi Of Amarige (Imp)
5th Gwynne’s Zamoyski Lucky Tiara For Rosnorske

Veteran Bitch
1st Caudwell’s Glynsam Raindrops On Roses
2nd Humphrey’s Arianrhod Otavan Lumi At Zaliki
3rd Wilding’s Trusam Silver Starspirit
4th Brasier’s Sayantsi Lavender Lace
5th Lloyd’s Arianrhod Otavan Loru

Sp Open Bitch
1st Meakin & Turner’s Sarnoushka Penny Lane
2nd Horntvedt-Phillips’ Imagine Juliet of Artic Cobaka At Phariska
3rd Talman’s Zeelukzak Simply A Lady For Miakra

BITCH CC: CH NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
BITCH RCC: TIKSI SNOWFIRE ShCM
BEST BITCH PUPPY: ALESKI DISCO DIVA


Brace
1st Young’s Brace
2nd Humphrey’s Brace
3rd McNeill’s Brace .



201
4 PAST SHOW RESULTS :


SAMOYED ASSOCIATION OPEN SHOW HELD ON 20th SEPT 2014
AT NEWARK
JUDGE: SHEILA THOMSON


BEST IN SHOW: NIKITTA BORN TO BE WILD
BEST OPPOSITE SEX: VANDREEM IMPERIAL DEBRUSSI
BEST PUPPY: NIKARA DANCING WITH MY DREAM
BOS PUPPY: NIKARA DANCING ON AIR TO ARIANRHOD
BEST VETERAN: SASOOLKA SNO CHANCE FOR APPASSIONATA

BEST IN SHOW
BEST DOG AND RESERVE BEST IN SHOW
BEST IN SHOW AND RESERVE BEST IN SHOW
BEST PUPPY & RESERVE BEST PUPPY
BEST VETERAN

 

DOGS :

Class 1 Minor Puppy Dog - 1 entry
28 SNOWTSAR WINTER STORM
1ST……28………… 2ND ……………………. 3RD ………………… RES…………………

Class 2 Puppy Dog - 5 entries
18 NIKARA DANCING BY THE LIGHT AT MURMANSK A
39 NIKARA DANCING ON AIR TO ARIANRHOD
45 NOVASKAYA LYSANDRO LEFAY
72 SAMARINDS SHOCK WAVE FOR SYANARIA A
28 Snowtsar Winter Storm
1ST……39………… 2ND ……28…………… 3RD ……45……… RES…………………

Class 3 Junior Dog - 6 entries
11 SERENITY BLAISE AT SNOWCAP
19 SAMORAVICH I’M MAJIK AT MURMANSK A
51 LILRYECONTYE FOREST LEGEND
62 ROSNORSKE BERTIE BOLLINGER AT SHIANISE
39 Nikara Dancing on Air To Arianrhod
72 Samarinds Shock Wave For Syanaria A
1ST……62………… 2ND ……39…………… 3RD ……51……… RES…11………

Class 4 Special Yearling Dog - 3 entries
17 GLYNSAM SOLAR STORM
19 Samoravich I’m Majik At Murmansk A
62 Rosnorske Bertie Bollinger At Shianise
1ST……62………… 2ND ………17………… 3RD ………………… RES…………………

Class 5 Novice Dog - 3 entries
43 ZEELUKZAK BUGGIN ‘N HUGGIN A
55 LIREVA’S ILLUSTRIOUS
39 Nikara Dancing On Air To Arianrhod
1ST……39………… 2ND ……55………… 3RD ………………… RES…………………

Class 6 Graduate Dog - 3 entries
21 LIGHTO THE TWINKLING STAR OF BLOSSOMRAIN (Imp Bel)
43 Zeelukzak Buggin ‘N Huggin A
62 Rosnorske Bertie Bollinger At Shianise
1ST……62………… 2ND ……21…………… 3RD ………………… RES…………………

Class 7 Post Graduate Dog - 3 entries
2 CASPERS CAPER
12 VANDREEM IMPERIAL TIMO
60 COCOSAMEL ANTAEUS A
1ST……12………… 2ND ……2…………… 3RD ………………… RES…………………

Class 8 Limit Dog - 4 entries
6 TARONAKITS KIT AN KABOODLE A
13 TARONAKITS KENKO WITH NORJACK
15 VANDREEM IMPERIAL PACO ShCM A
33 GLYNSAM WHITE DREAM
1ST……13………… 2ND ……33…………… 3RD ………………… RES…………………

Class 9 Open Dog - 3 entries
22 SMILIESAM SKIRT CHASER A
40 VANDREEM IMPERIAL DEBRUSSI
56 CH LIREVA’S EXTREME NOBILITY
1ST……40………… 2ND ……56…………… 3RD ………………… RES…………………

Class 10 Veteran Dog - 0 entries

BEST DOG: ……40…… RESERVE BEST DOG …62…........ BEST PUPPY DOG …39……

 

BITCHES :

Class 11 Minor Puppy Bitch - 2 entries
37 SARNOUSHKA MAGGIE MAE
54 SAMNOUSKA TIME TO SHINE OF KARENSHKO
1ST………54……… 2ND …37…………… 3RD ………………… RES…………………

Class 12 Puppy Bitch - 5 entries
24 NIKARA DANCING WITH MY DREAM
46 NOVASKAYA LYKEFF LEFAY
66 SMILIESAM LINE DANCER (TAF)
77 HELLAS BLUEAGEAN VEROE FROM BLUEAEGEAN
37 Sarnoushka Maggie Mae
1ST………24……… 2ND …66…………… 3RD ……77……… RES……37…… 46

Class 13 Junior Bitch - 5 entries
10 LEALSAM SERENADE DA RUFF JEM AT SNOWCAP (Imp)
26 ROSNORSKE L’ANAYA LAURENT A
24 Nikara Dancing With My Dream
66 Smiliesam Line Dancer (Taf)
77 Hellas Blueagean Veroe From Blueaegean
1ST……24………. 2ND ……66………….. 3RD …77………… RES……10…………

Class 14 Special Yearling Bitch - 4 entries
5 TARONAKITS IT’S KEETA JW A
59 VANDREEM IMPERIAL MIRCA
65 GEMORA ROYAL HOPE FOR NADUSKA
67 ROSSKAJA PUSSY GALORE A
1ST……59………… 2ND ……65……………. 3RD ……………… RES…………………

Class 15 Novice Bitch - 4 entries
44 GLYNSAM SNOW KITTEN AT ROSELASKIA A
37 Sarnoushka Maggie Mae
46 Novaskaya Lykeff Lefay A
67 Rosskaja Pussy Galore A
1ST……37………… 2ND ……………… ... 3RD ………………… RES…………………

Class 16 Graduate Bitch - 8 entries
3 LIREVA’S SOVEREIGN AT ANNASIRIUS
20 PRINCESS TIFA OF BLOSSOMRAIN
31 NIKITTA KATCH ME IF YOU CAN
64 MIAKRA MY FAIR LADY A
75 COCOSAMEL CHANCE
44 Glynsam Snow Kitten At Roselaskia A
59 Vandreem Imperial Mirca
65 Gemora Royal Hope For Naduska
1ST……31…………2ND ………3…………3RD ……59………... RES……65… 20


Class 17 Post Graduate Bitch - 7 entries
1 ICEMIST REGAL ACCLAIM AT ANGELICUS (Imp RI) A
7 APPASSIONATA LADY MYSTIQUE
8 APPASSIONATA LADY IN WHITE
16 VANDREEM IMPERIAL KAPALIA A
35 VANDREEM IMPERIAL TIAMO A
58 GEMORA ROYAL MISCHIEF MAKER
63 ZEELUKZAK ICE ‘N GLORIOUS AT ZAKAYTIA JW
1ST……7………… 2ND ……8……………. .3RD ……63…………RES……58…………

Class 18 Limit Bitch - 11 entries
4 LIREVA’S EXCESSIVE AT ANNASIRIUS
23 TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM A
25 VANDREEM IMPERIAL MERCEDES AT SHELLOUER A
30 TIKSI SNOWFIRE
34 ELKSAM BEAUTIFUL LIGHT VIA GLYNSAM A
38 SARNOUSHKA TIGER LILY
49 BLUEAEGEAN ROYAL ANDROMEDA FOR SNOWTSAR
53 KARENSHKO DIAMOND DAZZLER ShCM
74 KIMEEKASAMS MISS CHIEF
7 Appassionata Lady Mystique
64 Miakra My Fair Lady A
1ST………4………….2ND ………74………3RD …30………… RES……49…… 7

Class 19 Open Bitch - 5 entries
14 NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
27 ZAMOYSKI LUCKY TIARA FOR ROSNORSKE
32 NIKITTA BORN TO BE WILD
70 VANDREEM IMPERIAL CERRUTI
71 KARASEA LADY IN RED AT SYANARIA A
1ST…………32………. 2ND ……27…………3RD …14…………RES………70…………

Class 20 Veteran Bitch - 3 entries
9 SASOOLKA SNO CHANCE FOR APPASSIONATA
50 ROSSKAJA SILVER COMET VIA CHAMEEZ A
68 TRUSAM SILVER STARSPIRIT
1ST……9…………… 2ND ………68……………3RD …………………RES…………………

BEST BITCH: …32… RESERVE BEST BITCH: …24…… BEST PUPPY BITCH: ……24……
.

 


RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION CHAMPIONSHIP SHOW
HELD ON: SUNDAY 4TH MAY 2014
AT: HARBOROUGH LEISURE CENTRE
JUDGE: JANET JOHNSON

DOG CC & BOS : JOHNSON’S NIKARA ICED DIAMOND JW
DOG RCC: CH VANDREEM IMPERIAL KAI ShCM
BCC & BIS: COLLINSON’S NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
BITCH RCC: JEBSON’S VANDREEM IMPERIAL CHANEL
BEST PUPPY: ROSNORSKE BERTIE BOLLINGER AT SHIANISE
BEST OPP SEX PUPPY: ZAMOYSKI LUCKY CANDY

MINOR PUPPY DOG
(NO ENTRIES)

PUPPY DOG (3-1)
1ST SHEPHERD’S ROSNORSKE BERTIE BOLLINGER AT SHIANISE
2ND DIVERS’ SAMORAVICH I’M MAJIK AT MURMANSK

JUNIOR DOG (4-0)
1ST KIRKWOOD & CARRUTHERS’ VANDREEM IMPERIAL CRUZ
2ND CRAIG & SCOBELL’S SMILING SNOWBALL RUSSIAN EMPEROR AT SAMORAVICH (Imp)
3RD DOUGLAS’ TARONAKITS KRACKERJACK OF TROYSTAR
4TH FITZSIMMONS’ VANDREEM IMPERIAL MAGNUM AT SHELPEK

SPECIAL YEARLING DOG (3-1)
1ST FITZSIMMONS’ VANDREEM IMPERIAL MAGNUM AT SHELPEK
2ND MANN’S ZEELUKZAK BUGGIN’ N HUGGIN

MAIDEN DOG (2-1)
1ST MANN’S ZEELUKZAK BUGGIN’ N HUGGIN

NOVICE DOG (2-2)
1ST DIVERS’ SAMORAVICH I’M MAJIK AT MURMANSK
2ND MANN’S ZEELUKZAK BUGGIN’ N HUGGIN

GRADUATE DOG (4-1)
1ST CRAIG & SCOBELL’S SMILING SNOWBALL RUSSIAN EMPEROR AT SAMORAVICH (Imp)
2ND DUDEK’S LIGHTO THE TWINKLING STAR OF BLOSSOMRAIN
3RD FITZSIMMONS’ VANDREEM IMPERIAL MAGNUM AT SHELPEK

POST GRADUATE (13-4)
1ST COLLINSON’S TARONAKITS KENKO WITH NORJACK
2ND BEADLE’S SAMARIND KIWI KORU AT KIZMAR
3RD PYKE’S LIREVA’S ILLUSTRIOUS WITH BREEZELYN
4TH SPONG’S ICEMOUNT KY KRYSTA BLEU
5TH ROLFE’S SAMNOUSKA KING OF THE ICE

LIMIT DOG (13-1)
1st JOHNSON’S NIKARA ICED DIAMOND JW
2ND BROOKS’ KARASEA MR BOJANGLES
3RD SOUTH’S ALESKI THE ONE AND ONLY JW
4TH JEBSON’S VANDREEM IMPERIAL PIPER AT BRIAMANDA
5TH SMITH’S APPASSIONATA PHANTOM STORM AT KLIAZMA

OPEN DOG (14-1)
1ST JONES’ CH VANDREEM IMPERIAL KAI ShCM
2ND O’DWYER’S CH DUCKSLAKE MAJESTIC SPIRIT OVER KALINSKI
3RD PIKE’S LIREVA’S EXTREME NOBILITY
4TH GOODAY’S DUCKSLAKE ICELANDIC SPIRIT JW ShCM
5TH SHAW’S KARASEA MR WONDERFUL

VETERAN DOG (2-0)
1ST LLOYD’S ARIANRHOD HALLAN JOUNI JW
2ND ATKINS’ SANTIKA BRAVE BARON

MINOR PUPPY BITCH (3-1)
1ST HAMILTON’S ZAMOYSKI LUCKY CANDY
2ND BALLANTINE’S WHITESPIRIT QUEEN OF HEARTS

PUPPY BITCH (4-2)
1ST GWYNNE’S ROSNORSKE L’ANAYA LAURENT
2ND BOSTOCK’S SNOWSHE SUMMER BEAUTY

JUNIOR BITCH (6-1)
1ST BRANDENBERG’S TARONAKITS ITS KEETA
2ND MCCANN’S VANDREEM IMPERIAL MALISSE
3RD SHIPLEY’S GEMORA ROYAL PRINCESS AT ICESPIRIT
4TH PROUT’S BENTARA IMPERIAL-KIWI GOLD OF FURZELAND (Imp)
5TH SMURTHWAITE’S SAMNOUSKA DANCING WIND

SPECIAL YEARLING BITCH (8-0)
1ST JEBSON’S VANDREEM IMPERIAL CHANEL
2ND BRANDENBERG’S TARONAKITS ITS KEETA
3RD YOUNG’S COCOSAMEL CHANCE
4TH HOUNSLOW’S NIKITTA KATCH A FALLING STAR
5TH MOODY & HAFFENDEN’S SAMARIND SPELLS TROUBLE FOR NOVASKAYA

MAIDEN BITCH (2-1)
1ST BRASIER’S SAYANTSI MAGIC CARROUSEL

NOVICE BITCH (1-0)
1ST YOUNG’S COCOSAMEL CHANCE

GRADUATE BITCH (5-0)
1ST ROGERS’ VANDREEM IMPERIAL MIRCA
2ND MCCANN’S VANDREEM IMPERIAL MALISSE
3RD MOODY & HAFFENDEN’S SAMARIND SPELLS TROUBLE FOR NOVASKAYA
4TH SMURTHWAITE’S SAMNOUSKA SPIRIT OF THE MIST
5TH SHORT’S ZEELUKZAK ICE’N GLORIOUS AT ZAKAYTIA JW

POST GRADUATE BITCH (4-1)
1ST KIRKWOOD & GREEN’S VANDREEM IMPERIAL ROMA
2ND CROSS’ TIKSI FROSTED FLAME
3RD SMURTHWAITE’S SAMNOUSKA SPIRIT OF THE MIST

LIMIT BITCH (14-7)
1ST COLLINSON’S NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
2ND GWYNNE’S ZAMOYSKI LUCKY PARIS
3RD HOWLETT’S TIKSI SNOWFIRE
4TH NAYLOR’S KARENSHKO DIAMOND DAZZLER ShCM
5TH SPONG’S KOKANSKI KHELTIC KHEFINA AT ICEMOUNT

OPEN BITCH (12-5)
1ST HAMILTON’S CH ZAMOYSKI LUCKY TABYTHA
2ND BRANDENBERG’S CH NIKARA KLEOPATRA FROM TARONAKITS JW
3RD O’DWYER’S CH BLUEAEGEAN APHRODITE BY KALINSKI JW
4TH CRAIG & SCOBELL’S SAMORAVICH I’M SEKU
5TH ALLEN & BUCKNELL’S SAMORAVICH I’M JESSIE ShCM

VETERAN BITCH (6-1)
1ST BOBROWSKI’S CH VANDREEM IMPERIAL HERMIONI BY BEREZNIKI JW ShCM
2ND BRASIER’S SAYANTSI LAVENDER LACE
3RD WILDING’S TRUSAM SILVER STARSPIRIT
4TH UFFIN’S SNOWSAPPHIRE ICE DIAMOND OF ZHIVOI
5TH MORRIS’ SNOWSAPPHIRE COOL EMERALD FOR SNOWTSAR

BRACE (5-4)
1ST GWYNNE’S BRACE

JUNIOR HANDLING (6-11YRS)
1ST ADAM SHIPLEY
2ND CAIN SPONG
3RD MATTHEW SHIPLEY

JUNIOR HANDLING (12-16 YRS)
1ST TARA SPONG

.
2013 PAST SHOW RESULTS :

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION
OPEN SHOW HELD ON:
21st SEPTEMBER 2013


JUDGE: MARY DEATS


BEST IN SHOW: NIKITTA RUN WITH THE WIND
BEST OPP SEX IN SHOW: ICE MAIDEN SMILE YOSHI AND US (Imp)
BEST PUPPY IN SHOW:
GEMORA ROYAL HOPE FOR NADUSKA BEST OPP SEX PUPPY: COCOSAMEL ANTAEUS
BEST VETERAN: STARFIELD SPACE BUDDY


MINOR PUPPY DOG:  

1st

Collinson’s TARONAKITS KENKO WITH NORJACK

 

PUPPY DOG:

1st

Shaw’s COCOSAMEL ANTAEUS

2nd

Douglas’s TARONAKITS KRACKERJACK

3rd

Collinson’s TARONAKITS KENKO WITH NORJACK

 

JUNIOR DOG:

1st

Shaw’s COCOSAMEL ANTAEUS

2nd

Douglas’s TARONAKITS KRACKERJACK

 

SPECIAL YEARLING DOG:

1st

Horntvedt-Phillips’ PHARISKA EXPRESSO LATTE

2nd

Cameron’s VANDREEM IMPERIAL TIMO

 

NOVICE DOG:

1st

Parker & Naylor’s KARENSHKO DIAMOND GEEZER

2nd

Horntvedt-Phillips’ PHARISKA EXPRESSO LATTE

 

GRADUATE DOG:

1st

Bajek’s CASPERS CAPER

 

LIMIT DOG:

1st

Woodhead & Kirkwood’s VANDREEM IMPERIAL KENNEDY

2nd

Johnson’s NIKARA ICED DIAMOND JW

3rd

Ellis’ LIZANVIDE PRINCE MONTAGUE

4th

Lewis’ SNOWSAPPHIRE MAJOR MUFFIN OF HILLVALLEY

 

OPEN DOG:

1st

Hounslow’s NIKITTA RUN WITH THE WIND

2nd

Muncaster’s ZEELUKZAK ICE MAN

3rd

Smurthwaite’s DUCKSLAKE SPIRIT OF THE WIND AT SAMNOUSKA JW

4th

Jebson’s VANDREEM IMPERIAL PIPER AT BRIAMANDA

   
VETERAN DOG:  

1st

Giannattasio’s STARFIELD SPACE BUDDY

2nd

Lloyd’s ARIANRHOD OCTAVAN HAAMU

3rd

Gallagher’s SAMGOLD SINGING THE BLUES

4th

Wilding’s TRUSAM SILVER STARSHADOW


BEST DOG:
NIKITTA RUN WITH THE WIND
RESERVE BEST DOG: VANDREEM IMPERIAL KENNEDY
BEST PUPPY DOG: COCOSAMEL ANTAEUS

MINOR PUPPY BITCH:  

1st

Brandenberg’s TARONAKITS IT’S KEETA

2nd

Horntvedt-Phillips’ IMAGINE JULIET OF ARTIC COBAKA AT PHARISKA (Imp FR)

 

PUPPY BITCH:

1ST

Taylor’s GEMORA ROYAL HOPE FOR NADUSKA

2nd

Smurthwaite’s SAMNOUSKA DANCING WIND

3rd

Brandenberg’s TARONAKITS IT’S KEETA

4th

Robinson’s GEMORA ROYAL MISCHIEF MAKER

 

JUNIOR BITCH:

1st

Smurthwaite’s SAMNOUSKA DANCING WIND

2nd

Hounslow’s NIKITTA KATCH ME IF YOU CAN

3rd

Short’s ZEELUKZAK ICE’N GLORIOUS

 

SPECIAL YEARLING BITCH:

1st

Lloyd’s ZALIKI JEWEL OF THE NILE AT ARIANRHOD

2nd

Bajek’s LIREVAS’S SOVEREIGN AT ANNASIRIUS

3rd

Short’s ZEELUKZAK ICE’N GLORIOUS

4th

McGreade’s FROSTIA SOMEONE LIKE YOU

 

NOVICE BITCH:

1st

Taylor’s GEMORA ROYAL HOPE FOR NADUSKA

2nd

Brandenberg’s TARONAKITS IT’S KEETA

3rd

Moody & Haffenden’s SAMARIND SPELLS TROUBLE FOR NOVASKAYA

4th

Medler’s GLYNSAM SNOW KITTEN

 

GRADUATE BITCH:

1st

Collinson’s NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK

 

POST GRADUATE BITCH:

1st

Hansell’s SAMARIND KIWI WHITE CLOUD

2nd

Scales’ ZAMOYSKI LUCKY POLLYANNA

 

LIMIT BITCH:

1st

Fitzgibbon & Roberts’ SMILIESAM ABSOLUTELY SUPER

2nd

Young’s KIMEEKASAMS MISS CHIEF

3rd

Ellis’ LIZANVIDE CHASING RAINBOWS

4th

Wilkes’ VANDREEM IMPERIAL CERRUTI

   
OPEN BITCH:  

1st

Fitzgibbon & Roberts’ ICE MAIDEN SMILE YOSHI AND US (Imp)

2nd

Matfin’s VANDREEM IMPERIAL SHANDLIN WITH ASHLANTIE ShCM

3rd

Allen’s SAMORAVICH I’M JESSIE

4th

Shepherd’s SHIANISE ALWAYS AMELIA

 

VETERAN BITCH:

1st

Smurthwaite’s SAMNOUSKA ON THIN ICE

2nd

Fremlin’s ICEWIND POLARCLOUD

3rd

Horntvedt-Phillips’ PHARISKA PRINCESS ALISKA

   

BEST BITCH: ICE MAIDEN SMILE YOSHI AND US (Imp)

RESERVE BEST BITCH: VANDREEM IMPERIAL SHANDLIN WITH ASHLANTIE ShCM

BEST PUPPY BITCH: GEMORA ROYAL HOPE FOR NADUSKA

   

BRACE:

 

1st

Young’s Brace

2nd

Wilding’s Brace

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION CHAMPIONSHIP SHOW
HELD ON 5th MAY 2013
JUDGE: MR KEITH NATHAN

BIS: O’DWYER’S CH DUCKSLAKE MAJESTIC SPIRIT OVER KALINSKI
BOS: O’DWYER’S CH BLUEAEGEAN APHRODITE BY KALINSKI JW
BEST PUPPY IN SHOW: MOODY & HAFFENDEN’S SAMARIND SPELLS TROUBLE FOR NOVASKAYA
BEST OPP SEX PUPPY: SHAW’S COCOSAMEL ANTAEUS
BEST VETERAN: BLACK’S CH KANYAK CARELESS WHISPER JW ShCM


Minor Puppy Dog (4-0)
1st Shaw’s Cocosamel Antaeus
2nd Brown’s Samarind Supernatural
3rd Ashbourne’s Angelicus Sam Francisco
4th Young’s Cocosamel Bleu
Puppy Dog (4-1)
1st Pike’s Lireva’s Illustrious
2nd Brown’s Samarind Supernatural
3rd Young’s Cocosamel Bleu
Junior Dog (3-0)
1st Johnson’s Nikara Iced Diamond JW
2nd Cameron’s Vandreem Imperial Theo
3rd Dudek’s Lighto The Twinkling Star of Blossomrain (Imp Bel)
Special Yearling Dog (3-1)
1st Beadle’s Samarind Kiwi Koru at Kizmar
2nd Bajek’s Caspers Caper
Post Graduate Dog (6-2)
1st Howlet’s Tiksi White Knights Pearl
2nd Lewis’s Snowsapphire Major Muffin of Hillvalley
3rd Rolfe’s Samnouska King Of The Ice
4th Bajek’s Caspers Caper
Limit Dog (13-2)
1st Hounslow’s Nikitta Run With The Wind
2nd Gooday’s Duckslake Kotori Spirit JW ShCM
3rd Ellis’s Lizanvide Prince Montague
4th South’s Aleski The One And Only JW
5th Pike’s Lireva’s Extreme Nobility
Open Dog (12-5)
1st O’Dwyer’s Ch Duckslake Majestic Spirit Over Kalinski
2nd Douglas’ Aleski Rocket Man of Troystar
3rd Gwynne’s Ch Zamoyski Lucky Orlando JW
4th Gooday & Mock’s Duckslake Icelandic Spirit JW
5th Fitzgibbon & Nonhof’s Am Ch Moonlighter’s Runnin And Laffin (Imp US)
Veteran Dog (3-0)
1st Black’s Ch Kanyak Careless Whisper ShCM
2nd Giannatiasio’s Starfield Space Buddy
3rd Mapletoft’s Ch Vandreem Imperial Montoya at Samitoft

DOG CC : O’Dwyer’s Ch Duckslake Majestic Spirit Over Kalinski
DOG RCC : Black's Ch Kanyak Careless Whisper ShCM
BEST PUPPY DOG: Shaw’s Cocosamel Antaeus

Minor Puppy Bitch (5-1)
1st Moody & Haffenden’s Samarind Spells Trouble For Novaskaya
2nd Dalton’s Samarinds Spellbinder
3rd Young’s Cocosamel Chance
4th Short’s Zeelukzak Ice’n Glorious
Puppy Bitch (10-1)
1st Moody & Haffenden’s Samarind Spells Trouble For Novaskaya
2nd Hounslow’s Nikitta Katch A Falling Star
3rd Hounslow’s Nikitta Katch Me If You Can
4th Dalton’s Samarinds Spellbinder
5th Young’s Cocosamel Chance
Junior Bitch (4-2)
1st Collinson’s Nikara Diamond Jubilee With Norjack
2nd Lloyd’s Zaliki Jewel Of The Nile At Arianrhod
Special Yearling Bitch (8-2)
1st Gwynne’s Zamoyski Lucky Paris
2nd Howlett’s Tiksi Snowfire
3rd Cawthera-Purdy’s Nikara Diamond Tiara For Lireva
4th Smurthwaite’s Samnouska Ice And White
5th South’s Zamoyski Lucky Pavlova With Aleski
Graduate Bitch (7-2)
1st Lepley’s Sarnoushka Tiger Lily
2nd Smurthwaite’s Samnouska Spirit Of The Mist
3rd Lloyd’s Zaliki Jewel Of The Nile At Arianrhod
4th Hooper’s Naduska Chiavenna
5th Dudek’s Princess Tifa
Post Graduate Bitch (10-3)
1st Howlett’s Tiksi Snowfire
2nd Hansell’s Samarind Kiwi White Cloud
3rd Hounslow’s Nikitta Born To Be Wild
4th Smurthwaite’s Samnouska Lunar Ice
5th Young’s Kimeekasams Miss Chief
Limit Bitch (14-5)
1st Black’s Zamoyski Lucky Taymika With Kanyak JW ShCM
2nd McGreade’s Nikara Private Dancer For Frostia
3rd Naylor’s Karenshko Diamond Dazzler ShCM
4th Howlett’s Tiksi Snowburner
5th Armitt’s Timras Bewitched Of The Mist
Open Bitch (9-3)
1st O’Dwyer’s Ch Blueaegean Aphrodite By Kalinski JW
2nd Bobrowski’s Ch Vandreem Imperial Hermioni By Berezniki JW ShCM
3rd Gallagher’s Annecy Blue Diamond At Samgold
4th Gooday’s Duckslake Classical Spirit ShCM
5th Matfin’s Vandreem Imperial Shandlin With Ashlantie ShCM
Veteran Bitch (5-1)
1st Freer’s Ch Taronakits Kottonsox At Nikara JW
2nd Cawthera-Purdy’s Ch Samhaven Kaos Keigns At Lireva
3rd Naylor’s Snowflakew Also Karenshko
4th Atkins’ Santika Silent Wings
BITCH CC : Ch Blueaegean Aphrodite By Kalinski JW
BITCH RCC : Zamoyski Lucky Paris
BEST PUPPY BITCH: Samarind Spells Trouble For Novaskaya
Special Brood Bitch (4-2)
1st Hansell’s Ch Nikara Kruising By Samarind
2nd Young’s Kimeekasams Miss Chief
Brace (6-3)
1st Mrs Howlett’s Brace
2nd Mr & Mrs Young’s Brace
3rd Mr D, Mr E & Miss A Ellis’ Brace
Team (2-1)
1st Mr & Mrs Young’s Team


2012 PAST SHOW RESULTS :

(For previous years' results please click on the year : 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011)

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION OPEN SHOW
HELD ON 22ND SEPTEMBER 2012 AT DUKERIES LEISURE CENTRE, NEWARK
JUDGE: KERRI NETHERWOOD

BIS: PRITCHARD’S SILVERTIPS DESTIND TO DAZZLE SANTAVIGA (Imp NZK)
BOS: MIDDLEHURST’S SHIANISE FOREVER FREYA BY GEMORA
BEST PUPPY IN SHOW: JOHNSON’S NIKARA ICED DIAMOND
BEST OPP SEX PUPPY: COLLINSON’S NIKARA DIAMOND JUBILEE WITH NORJACK
BEST VETERAN: PRITCHARD’S SILVERTIPS DESTIND TO DAZZLE SANTAVIGA (Imp NZK)

BEST IN SHOW
RESERVE BEST IN SHOW
. .
BEST PUPPY IN SHOW
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW


Minor Puppy Dog
1st Johnson’s Nikara Iced Diamond
2nd Shepherd’s Fairvilla Imperial Darcian at Shianise
3rd Pritchard, Elder & Hall’s Mezen Return Of The Jedi (Imp Aus) TAF
4th Cameron’s Vandreem Imperial Timo
Puppy Dog
1st Johnson’s Nikara Iced Diamond
2nd Shepherd’s Fairvilla Imperial Darcian at Shianise
3rd Horntvedt-Phillips’ Phariska Expresso Latte
Junior Dog
1st Mair-Jones’ Vandreem Imperial Debrussi
2nd Beadle’s Samarind Kiwi Koru At Kizmar
3rd Parker & Naylor’s Karenshko Diamond Geezer
4th Horntvedt-Phillips’ Phariska Expresso Latte
Special Yearling Dog
1st Johnson’s Nikara Iced Diamond
2nd Horntvedt-Phillips’ Phariska Expresso Latte
3rd Bajek’s Caspers Caper
4th Brasier’s Sayantsi Prince Damask
Novice Dog
1st Johnson’s Nikara Iced Diamond
2nd Shepherd’s Fairvilla Imperial Darcian at Shianise
Graduate Dog
1st Crockart’s Vandreem Imperial Paco ShCM
2nd Huntley’s Karenshko Amber Fire
Post Graduate
1st George & Edwards’ Samgold Summertime Blues
2nd Lepley’s Sarnoushka Starstruck Sid
Limit Dog
1st Elder’s Khorobroi God Of War
2nd Mair-Jones’ Vandreem Imperial Kai ShCM
3rd Pike’s Lireva’s Extreme Nobility
4th Scales’ Zamoyski Lucky Ozwald
Open Dog
all absent
Veteran Dog
1st Pritchard’s Silvertips Destind To Dazzle Santaviga (Imp NZK)
2nd Maclean’s Zamoyski Lucky Conrad
3rd Wilkes’ Samgold Soldier Blue
4th Wilding’s Trusam Silver Starshadow

BEST DOG : Silvertips Destind To Dazzle Santaviga (Imp NZK)
RESERVE BEST DOG : Nikara Iced Diamond
BEST PUPPY DOG: Nikara Iced Diamond

Minor Puppy Bitch
1st Dodds’ Bondsmoor Coco Chanel
2nd Elder’s Santaviga Livv’n La Diva
Puppy Bitch
1st Collinson’s Nikara Diamond Jubilee With Norjack
2nd Dodds’ Bondsmoor Candy Floss
3rd Lloyd’s Zaliki Jewel Of The Nile At Arianrhod
Junior Bitch
1st Scales’ Zamoyski Lucky Pollyanna
2nd Hansell’s Samarind Kiwi White Cloud
3rd Gwynne’s Zamoyski Lucky Paris
4th Levy’s Zamoyski Lucky Pearl
Special Yearling Bitch
1st Brooks’ Karasea Carrie Anne
Novice Bitch
1st Hansell’s Samarind Kiwi Whie Cloud
2nd Horntvedt-Phillips Phariska Princess Aliska
3rd Brooks’ Karasea Carrie Anne
Graduate Bitch
1st Beadle’s Kimeekasams Miss Tee At Kizmar
2nd Gwynne’s Samoykees Cameo In Calico At Rosnorske
Post Graduate Bitch
1st Bolderson’s Lireva’s Excessive At Annasirius
2nd Armitt’s Timras Bewitched Of The Mist
Limit Bitch
1st Kirkwood’s Vandreem Imperial Prada
2nd Wilkes’ Vandreem Imperial Cerruti
3rd Wilding’s Trusam Silver Starspirit
4th Fitzgibbon & Roberts’ Smiliesam Absolutely Super
Open Bitch
1st Middlehurst’s Shianise Forever Freya By Gemora
2nd Horntvedt-Phillips’ Phariska Princess Aliska
3rd Lloyd’s Arianrhod Otavan Loru
Veteran Bitch
1st George’s Samgold Sugar And Spice
BEST BITCH : Middlehurst’s Shianise Forever Freya By Gemora
RESERVE BEST BITCH : Scales’ Zamoyski Lucky Pollyanna
BEST PUPPY BITCH: Collinson’s Nikara Diamond Jubilee With Norjack
Brace
1st Gwynne’s Brace
2nd Horntvedt-Phillips Brace

RESULTS OF THE SAMOYED ASSOCIATION CHAMPIONSHIP SHOW
HELD ON 6th MAY 2012
AT HARBOROUGH LEISURE CENTRE, LE16 9HF
JUDGE: MR ROBIN NEWHOUSE

BIS: STARFIELD SPACE BUDDY
BOS: NIKARA KLEOPATRA FROM TARONAKITS JW
BEST PUPPY IN SHOW: TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM
BEST OPP SEX PUPPY: KARENSHKO DIAMOND GEEZER

BIS & BOS IN SHOW
BEST PUPPY & BOS PUPPY IN SHOW


Minor Puppy Dog (2)
1st - Parker & Naylor’s KARENSHKO DIAMOND GEEZER BPD
2nd - McGreade’s FROSTIA RUMOUR HAS IT
Puppy Dog (4)
1st - McGreade’s FROSTIA RUMOUR HAS IT
2nd - Pritchard & Elder’s SNOWATER’S THE BEAT GOES ON
3rd - Beadle’s SAMARIND KIWI KORU AT KIZMAR
4th - Spong’s ICEMOUNT KY KRYSTA BLEU
Junior Dog (5-1)
1st - Mair Jones’ VANDREEM IMPERIAL DEBRUSSI
2nd - Lewis’ SNOWSAPPHIRE MAJOR MUFFIN OF HILLVALLEY
3rd - Gooday’s DUCKSLAKE KOTORI SPIRIT
4th - Spong’s ICEMOUNT KY KRYSTA BLEU
Special Yearling Dog (8-2)
1st - Brasier’s SAYANTSI PRINCE DAMASK
2nd - Enticott & Fleming’s CABAKA’S ICE COOL OF YACKER AT ROYBRIDGE
3rd - Uffen’s SAMORAVICH I’M STEIFF FOR ZHIVOI
4th - Gooday’s DUCKSLAKE KOTORI SPIRIT
5th - Strang & Willey’s LIREVA’S EXPEDITION
Maiden Dog (3-1)
1st - Brasier’s SAYANTSI PRINCE DAMASK
2nd - Gooday’s DUCKSLAKE KOTORI SPIRIT
Novice Dog (2)
1st - Brasier’s SAYANTSI PRINCE DAMASK
2nd - Strang & Willey’s LIREVA’S EXPEDITION
Graduate Dog (3)
1st - Muncaster’s ZEELUKZAK ICEMAN RCC
2nd - Brasier’s SAYANTSI PRINCE DAMASK
3rd - Brook’s KARASEA MR BOJANGLES
Post Graduate (6-2)
1st - Sinclair’s FARUMACH’S COOL SNO STORM
2nd - Hughes’ NIKITTA INDIANA JONES
3rd - South’s ALESKI THE ONE AND ONLY JW
Limit Dog (10)
1st - Shaw’s KARASEA MR WONDERFUL
2nd - Sinclair’s FARUMACH’S COOL BREEZE
3rd - Mair Jones’ VANDREEM IMPERIAL KAI ShCM
4th - Gooday & Mock’s DUCKSLAKE ICELANDIC SPIRIT JW ShCM
5th - Pycroft’s PYKRA STEELS THE THUNDER
Open Dog (4)
1st - Fitzgibbon & Nonhof’s AM CH MOONLIGHTER’S RUNNIN’ AND LAFFIN’
2nd - Freer & Smith’s CH NIKARA DIAMOND DANCER JW
3rd - Hounslow’s NIKITTA SIMPLY MAGIC
4th - Huntley’s KARENSKO AMBER FIRE
Veteran Dog (8)
1st - Giannatiasio’s STARFIELD SPACE BUDDY CC
2nd - Enticott & Fleming’s CH ROYBRIDGE RUFF DIAMOND JW ShCM
3rd - Lloyd’s ARIANRHOD OTAVAN HAAMU
4th - Howlett’s SMILIESAM SHANTEAU
5th - Mapletoft’s CH VANDREEM IMPERIAL MONTOYA AT SAMITOFT

DOG CC: STARFIELD SPACE BUDDY
RCC: ZEELUKZAK ICEMAN
BP DOG: KARENSKO DIAMOND GEEZER

Minor Puppy Bitch (5-1)
1st - Fitzgibbon’s TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM BPB & BP IN SHOW
2nd - Howlett’s TIKSI SNOWFIRE
3rd - Smurthwaite’s SAMNOUSKA ICE AND WHITE
4th - Cross’s TIKSI FROSTED FLAME
Puppy Bitch (7)
1st - Fitzgibbon’s TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM
2nd - Gwynne’s ZAMOYSKI LUCKY PARIS
3rd - Hansell’s SAMARINDS KIWI WHITE CLOUD
4th - South’s ZAMOYSKI LUCKY PAVLOVA WITH ALESKI
5th - Jacklin’s MIAKRA MY FAIR LADY
Junior Bitch (7)
1st - O’Dwyer’s BLUE AEGEAN APHRODITE BY KALINSKI JW
2nd - Ellis’s LIZANVIDE CHASING RAINBOWS
3rd - Gwynne’s ZAMOYSKI LUCKY TIARA FOR ROSNORSKE
4th - Hansell’s SAMARINDS KIWI WHITE CLOUD
5th - Prout’s ZAMOYSKI LUCKY TAMSIN AT FURZELAND
Special Yearling Bitch (8)
1st - Ellis’s LIZANVIDE CHASING RAINBOWS
2nd - Smith’s ZEELUKZAK POLAR STAR
3rd - Morris’s BLUE AEGEAN ROYAL ANDROMEDA FOR SNOWTSAR
4th - Allen & Bucknell’s SAMORAVICH I’M JESSIE
5th - Miles & Naylor’s KARENSHKO MYSTERIOUS GIRL
Maiden Bitch (7)
1st - Fitzgibbon’s TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM
2nd - Smurthwaite’s SAMNOUSKA ICE AND WHITE
3rd - Hansell’s SAMARINDS KIWI WHITE CLOUD
4th - Lepley’s SAMOUSKA TIGER LILY
5th - Hooper’s NADUSKA CHIAVENNA
Novice Bitch (3)
1st - Fitzgibbon’s TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM
2nd - Smurthwaite’s SAMNOUSKA ICE AND WHITE
3rd - Jacklin’s MIAKRA MY FAIR LADY
Graduate Bitch (3)
1st - Hounslow’s NIKITTA BORN TO BE WILD
2nd - McGreade’s NIKARA PRIVATE DANCER FOR FROSTIA
3rd - Smith’s ZEELUKZAKK POLAR STAR
Post Graduate Bitch (9)
1st - Mapletoft’s VANDREEM IMPERIAL KAPRICA AT SAMITOFT
2nd - Naylor’s KARENSHKO DIAMOND DAZZLER
3rd - Ashbourne & Johnson’s ANGELICUS CRYSTAL SERENITY
4th - Howlett’s TIKSI SNOWBURNER
5th - Miles & Naylor’s KARENSHKO MYSTERIOUS GIRL
Limit Bitch (16)
1st - Shepherd’s SHIANISE ALWAYS AMELIA RCC
2nd - Brasier’s SAYANTSI LAVENDER LACE
3rd - Fitzgibbon & Roberts’ ICE MAIDEN SMILE YOSHI AND US
4th - Mapletoft’s VANDREEM IMPERIAL SHANDLIN WITH ASHLANTIE ShCM
5th - Fitches’ PETSAMO MADAM POMPADOUR
Open Bitch (7)
1st - Freer’s NIKARA KLEOPATRA FROM TARONAKITS JW CC
2nd - Craig & Scobell’s SAMORAVICH I’M SEKU
3rd - Sinclair’s SASOOLKA SHOOTING STAR
4th - Badger’s SARNOUSHKA ZANY ZINNIA AMONG SNOSETT
5th - Pritchard’s MEZEN FORTUNATA DIVA DEL SANTAVIGA (IMP AUS)
Veteran Bitch (6)
1st - Ashbourne’s VANDREEM IMPERIAL CHASE AT ANGELICUS
2nd - Atkins’ SANTIKA SAPPHIRE ORCHID
3rd - Ellis’s JOCAZJAK LITTLE MISSY
4th - Howlett’s SMILIESAM SANTANINA
5th - Brooks’ CH KARASEA COETIR HOLLY
Special Open Bitch (1)
1st - Giannatiasio’s DUCKSLAKE SPIRIT OF DESTINY

BITCH CC: NIKARA KLEOPATRA FROM TARONAKITS JW
RCC: SHIANISE ALWAYS AMELIA
BEST PUPPY BITCH: TIKSI FLYMEE TO SMILIESAM